Šeštadienį Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje pristatomas publikos ypač laukiamas baleto spektaklis „Užburtos akys“, kuris bus įdomus ir mažiems, ir dideliems.
„Itin aktyviu teatrui laikotarpiu „Užburtų akių“ premjera nušvis kaip tikra Kalėdų žvaigždė. Mūsų teatro repertuarui labai trūksta tokių visai šeimai skirtų spektaklių, kalbančių apie šviesius ir gražius dalykus. Jų poreikis yra begalinis, nors kai kurie pastatymai rodomi ne tik Vilniuje, bet keliauja ir po Lietuvą, tuo džiugindami visos šalies vaikus“, – sako LNOBT generalinis direktorius Jonas Sakalauskas.
Naujasis baletas, sukurtas pagal Ernsto Theodoro A. Hoffmanno pasaką „Smėlio žmogus“, puikiai įsikomponuoja į teatro repertuarinius planus, nes jau kitą sezoną LNOBT ketina pristatyti Jacques‘o Offenbacho operą „Hofmano istorijos“, o dar po kelerių metų – ir naują, Lietuvos baleto 100-mečiui dedikuotą Léo Delibes baleto „Kopelija“ pastatymą.
Gyvų akių niekas nepakeis
„Užburtos akys“ – tai ne tik E. T. A. Hoffmanno istorija, bet ir Wolfgango A. Mozarto muzika.
„Ji mano galvoje buvo jau seniai. Muzikinę dramaturgiją sudėliojau aš pati, stengiausi pagal ją komponuoti ir spektaklio choreografiją. Jungimams, perėjimams bus naudojami elektroninės muzikos garsai, nes mano idėja buvo susieti E. T. A. Hoffmanno pasaką su išmaniosiomis technologijomis. Žinoma, siužetinis pasakojimas valandos trukmės balete bus šiek tiek supaprastintas, tačiau jame liko pagrindiniai, iš baleto „Kopelija“ daugeliui pažįstami personažai – Klara, Natanaelis ir Olimpija, kuri čia bus išmanaus pasaulio atstovė. Pagrindinė baleto mintis – kad žmogaus, tikro – su siela, su gyvomis akimis – niekada nepakeis jokia mikroschema ir joks prietaisas“, – tvirtina premjeros choreografė Edita Stundytė.
Spektaklio sumanytoja įspėja, kad šis scenos kūrinys skiriamas ne patiems mažiausiems, o labiau 7–12 metų vaikams, kurie sugeba savarankiškai sekti šokio kalba perteiktą pasakos istoriją.
Baletas pagal kamerinę muziką
„Kai Edita pradėjo pasakoti, ką norėtų išvysti scenoje, supratau, kad ji labai aiškiai viską mato. Tai man buvo didžiulė pagalba. Žiūrėdama į geležinės uždangos, prie kurios bus rodomas šis baletas, elementus pagalvojau, kad jie man primena pikselius. Taip gimė mikroschemų piešinio idėja, kuri atsikartoja ir kostiumuose, ir scenografijoje“, – teigia spektaklio dailininkė Indrė Pačėsaitė.
Spektaklio „Užburtos akys“ scenoje gros nedidelis kamerinis ansamblis, kurį sudaro styginių kvartetas, kontrabosas ir fortepijonas. „Mūsų teatre statyti baletą pagal intymią kamerinę muziką – tai yra labai nauja. W. A. Mozarto laikais ši muzika buvo atliekama mažose salėse ir skiriama nedideliam klausytojų ratui, o čia kartu su šokiu ji tampa organišku, ypatingu reginiu, kuris džiugina vaikus ir tėvelius. Ir savo vaikus tikrai atsivesiu į šį spektaklį“, – neabejoja scenoje grosiantis LNOBT orkestro koncertmeisteris Dainius Peseckas.
Pirmieji „Užburtų akių“ pasirodymai LNOBT jaunajai publikai – jau gruodžio 17 ir 31 dienomis.