Pradžia
en

Vilniaus scenoje – opera „Kunigaikštis Igoris“ iš Tolimųjų Rytų

Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre lapkričio 22 d. laukiama ypatingo įvykio. Teatro scenoje Aleksandro Borodino operą „Kunigaikštis Igoris“ rodys Sachos (Jakutija) Respublikos valstybinis operos ir baleto teatras. Tai pats šiauriausias pasaulio operos teatras, stovintis amžinojo įšalo žemėje.

Pasirodymas Vilniuje – dalis iš Sachos Respublikos Dmitrijaus Sivcevo-Suoruno Omolloono vardo valstybinio operos ir baleto teatro gastrolinių pasirodymų, skirtų šio teatro veiklos 25-mečiui. Nors Sachos muzikinio teatro istorijos pradžia siekia 1930-uosius metus, kai Jakutske buvo suburta baleto trupė, choras, orkestras ir operos solistų ansamblis, tik 1971 m. kolektyvas gavo muzikinio teatro statusą. Valstybinio operos ir baleto teatro pavadinimas jam patvirtintas 1991 m., o 2001-aisiais teatrui suteiktas Jakutijos liaudies rašytojo, pirmųjų nacionalinės tematikos muzikinių spektaklių libretų autoriaus Suoruno Omolloono (Dmitrijaus Sivcevo) vardas. Nuo 2004 m. teatre veikia globėjų taryba, kurios nariai – didžiulių Sachos Respublikos akcinių bendrovių vadovai.

Šiauriausias pasaulio operos teatras atveža į Lietuvą „Kunigaikščio Igorio“ versiją, kuri yra susijusi ir su vilniškiu šios operos pastatymu. Spektaklio muzikinis pagrindas yra A. Borodino operos redakcija (parengta Jurijaus Fortunatovo ir Jevgenijaus Levašovo), kuri pirmą kartą buvo pastatyta būtent Vilniuje 1974 m. Tąsyk operą statė garsus rusų režisierius Borisas Pokrovskis, o Sachos operos ir baleto teatras atveža pripažinto Jakutijos režisieriaus, valstybinių apdovanojimų pelniusio Andrejaus Borisovo pastatymą. Jame ypač svarbią vietą užima Poloviečių šokių scena, kurios choreografas statytojas – prancūzų baleto meistras Régis Obadia.

Įdomu, kad ši „Kunigaikščio Igorio“ muzikinė redakcija, prieš 40 metų įgyvendinta Vilniuje ir dabar atvežama Jakutijos teatro, buvo pasirinkta ir Niujorko „Metropolitan Opera“ pastatymui 2014 metais; tad galima daryti išvadą, kad ši versija neprarado aktualumo ir mūsų dienomis.

Jakutiškasis „Kunigaikščio Igorio“ pastatymas, pasak jo kūrėjų, pateikia siužetą ne iš įprastos slaviškosios, bet iš tiurkiškosios perspektyvos. Todėl įvedamas naujas personažas – Metraštininkė Udaganė („udagan“ jakutiškai reiškia moterį šamanę), kurią įkūnys visame pasaulyje pripažinta dambrelių virtuozė Julijana Krivošapkina.

Operoje dainuos pripažinti Sachos valstybinio operos ir baleto teatro solistai bei kviestiniai operos dainininkai: Jurijus Baiševas (Kunigaikštis Igoris), Praskovja Gerasimova (Jaroslavna), Nikolajus Popovas (Vladimiras Igorevičius), Andrejus Valentijus (Kunigaikštis Galickis, Baltarusijos nacionalinio akademinio teatro solistas), Askaras Abdrazakovas (Chanas Končakas, Sankt-Peterburgo Marijos teatro solistas), Ivanas Stepanovas (Chanas Gzakas), Liudmila Kuzmina (Končakovna), Marina Silina (Poloviečių mergaitė) ir kiti solistai.

Masinėse scenose dalyvauja ne tik teatro choras (vadovė Oktiabrina Pticina), bet ir baleto artistai bei Sachos akademinio dramos teatro, Rusų dramos teatro ir teatro „Oloncho“ artistai. Gros Sachos valstybinio operos ir baleto teatro orkestras, diriguos Alevtina Joffe.

2016 11 03

Naujienlaiškio prenumerata

Loading