Pradžia
en

Operos „Lohengrinas“ premjeroje – lietuvių solistų proveržis

Operos pasaulyje kalbama, kad dainuoti Richardo Wagnerio operas dainininkams – didžiulis iššūkis, šiai muzikai reikia ypatingo pasirengimo. Tuo maloniau konstatuoti, kad Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro trupė subrandino galingus šiai muzikai tinkamus balsus. Kovo 22 d. įvyksiančioje R. Wagnerio operos „Lohengrinas“ premjeroje dainuos Lietuvos solistai Sandra Janušaitė, Inesa Linaburgytė, Dainius Stumbras ir Tadas Girininkas, kurių ansamblį praturtins pagrindinį Lohengrino vaidmenį atliksiantis svečias iš Vokietijos, tenoras Ferdinandas von Bothmeris.

Antrąjį premjerinį vakarą, kovo 23 d., publika išvys tarptautinę solistų komandą – pagrindinius Lohengrino, Elzos, Ortrudos ir Frydrycho vaidmenis dainuos patyrę Wagnerio muzikos atlikėjai Leonidas Zachožajevas (Rusija), Miina Liisa Värelä (Suomija), Mona Somm (Šveicarija) ir Antonas Keremidtchievas (Bulgarija). Kovo 24 d. dainuos pirmoji solistų sudėtis.

Pasak LNOBT ir šio spektaklio muzikos vadovo, dirigento Roberto Šerveniko, situacija, kai greta savų atlikėjų dirba ir kviestiniai solistai, suteikia „tam tikros sveikos konkurencijos“, skatinančios visus siekti pačio geriausio rezultato. Pasak dirigento, lietuvių solistai atsiskleidė kaip puikūs Wagnerio muzikai tinkami balsai.

Sandros Janušaitės sukurtą Elzos vaidmenį dirigentas vadina proveržiu: „Sunku nepatikėti jos Elza. Puikiai skamba balsas, scenoje – ryškios, tikros emocijos.“ Spektaklio režisierius Andrejas Žagaras (Latvija) taip pat S. Janušaitę vadina bene didžiausiu savo darbo Vilniuje atradimu.
Suomių solistė Miina Liisa Värelä, anot R. Šerveniko, išsiskiria minkštu didelio ir stipraus balso skambesiu. Sceniškai ji kuria kitokį, kiek santūresnį Elzos charakterį, kuris turėtų ypač gerai derėti su Sankt Peterburgo Marijos teatro solisto Leonido Zachožajevo įkūnijamu Lohengrinu. L. Zachožajevo yra užsigrūdinęs vagneristas. Jo repertuare – ir gerokai sudėtingesni R. Wagnerio operų vaidmenys – Tristanas, Zygfrydas, kuriuos jis dainuoja ne tik gimtojoje scenoje, bet ir Vokietijoje, Niujorko „Metropolitan opera“.

Pirmąjį premjerinį vakarą Lohengriną dainuosiantis vokiečių tenoras Ferdinandas von Bothmeris „išsiskiria aukšta vokalo kultūra ir muzikalumu“, pasak R. Šerveniko. F. von Bothmeris vokalo studijas baigė Vienoje, ne vienerius metus dainavo šio miesto scenose, o tarptautinę karjerą pradėjo 2003 m., debiutuodamas Ciuricho operos teatre, Placido Domingo kvietimu – Vašingtono operoje, ir „La Scala“ teatre Milane, diriguojant Riccardo Muti. Solisto repertuare – daugelis pagrindinių tenoro vaidmenų, ypač – W. A. Mozarto ir G. Rossini operų.

Premjerinis „Lohengrinas“ turi ir dvi ryškias Ortrūdas. Savo svajonių vaidmenį sukūrusi Inesa Linaburgytė, dirigento teigimu, scenoje yra lyg chameleonas, šis vaidmuo ypač tinka dideliam solistės balsui atsiskleisti.
Šeštadienį dainuosianti šveicarė Mona Somm – tikra „fatališkų“ personažų meistrė. Ji dainuoja Kundri (Wagnerio „Parsifalis“), Venerą („Tanhoizeris“), Elektrą (R. Strausso „Elektra“), yra įspūdinga Karmen. „Vokiečių kalba yra solistės gimtoji, tad ji ypač raiškiai perteikia teksto reikšmes“, – apie Monos Somm sukurtą Ortrūdą kalba R. Šervenikas.
Jos vertas partneris yra bulgarų kilmės solistas Antonas Keremidtchievas, dainuosiantis intrigantės Ortrūdos vyrą Frydrychą. A. Keremidtchievas yra ilgą laiką gyvenęs Vokietijoje, tad vokiškosios operos specifika įaugusi į vokalinį dainininko „kraują“. „Jis mato tiek muzikinę, tiek draminę savo vaidmens visumą“, – teigia dirigentas.

„Dainiui Stumbrui Frydrycho vaidmuo tapo didžiuliu profesiniu ir muzikiniu žingsniu į priekį“, – džiaugiasi LNOBT Muzikos vadovas. – „Solistas atsiskleidė ir kaip įtaigus aktorius scenoje.“
Tuo tarpu spektaklio režisierius A. Žagaras nešykšti pagyrų D. Stumbro balsui, pasak statytojo, tobulai tinkančiam R. Wagnerio muzikai.

Abu pagrindiniai spektaklio kūrėjai – Robertas Šervenikas ir Andrejas Žagaras – kaip dar vieną pastatymo atradimą išskyrė jauną lietuvių bosą Tadą Girininką. Jis kol kas vienintelis visuose spektakliuose (kovo 22, 23 ir 24 d.) dainuos Karalių. „Karaliaus partija nėra labai didelė, bet ji reikalauja geros balsinės „prigimties“ ir puikios vokalinės mokyklos. Be to, labai plataus diapazono“, – sako R. Šervenikas.
A. Žagaras, kuris yra ne tik operos režisierius, bet Latvijos nacionalinės operos vadovas, apskritai sakosi norintis pakviesti T. Girininką išbandyti jėgas Rygos scenoje.

Taip pat „Lohengrino“ spektakliuose matysime solistus Vytautą Bakulą, Vladą Bagdoną, Rafailą Karpį, Vytautą Kurnicką ir Arūną Malikėną, atliksiančius mažesnius vaidmenis.

Operos „Lohengrinas“ premjera LNOBT – kovo 22, 23 ir 24 d. 18.30 val.

Naujienlaiškio prenumerata

Loading