Pradžia
en

Kitokia muzikinė patirtis TikTok operoje „Planeta Deluxe”

Kitokia muzikinė patirtis TikTok operoje  „Planeta Deluxe”

Spalio 18-ąją Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre žiūrovai turės galimybę patirti išskirtinį kūrinį – TikTok programėlės veikimo principu sukurtą operą „Planeta Deluxe“. Tai – pirmasis sceną pasiekiantis alternatyvios operos laboratorijoje „Operos genomas“ dirbusių kūrėjų projektas.

„Opera man visada buvo neatrasti įdomieji klodai. Žanrui jaučiuosi artima, todėl priėmiau tai ne tik kaip kūrybinį iššūkį, bet ir kaip galimybę praplėsti savo suvokimą. O kai yra toks nusiteikimas, tai ir sunkumai tampa malonumais. Manau,  šios operos idėja yra geneali: ir tam, kad pritrauktų jaunąją kartą, ir kaip būdas kalbėti apie aktualijas nauju būdu“, – sako kultinė jaunosios kartos kūrėja Rūta MUR. 

Operoje „Planeta Deluxe“ skambės ne tik jos, bet ir Simo Oko bei Andriaus Šiurio kurtos kompozicijos, taip pat gerai žinomi Vitalijaus Puzyriovo ir Free Finga kūriniai. Besitikintys klasikinio dainavimo turės nustebti, nes spektaklyje persipina skirtingi muzikiniai žanrai: čia  galima išgirsti rap, R&B, electro, pop muzikos ir netgi viduramžių choralo užuominų.

Visa tai į bendrą garso takelį sujungė kompozitorė Jūra Elena Šedytė, žinoma kaip viena iš dueto „Ambulance on Fire“ narių. Ji teigia, kad užduotis nebuvo lengva, užtat labai įdomi: „Nors dauguma skambėsiančių kompozicijų yra naujos, kai kurie kompozitoriai pasiūlė ir anksčiau savo sukurtos muzikos. Tačiau reiktų pabrėžti, kad originaliai ji buvo kurta visai kitiems atlikėjams, kitokioms balso diapozono amplitudėms bei atlikimo technikoms, todėl čia labai svarbus pritaikymo momentas. Vis dar ieškome, kaip padėti solistui patogiai jaustis, kaip kūrinio dalis paversti panašesnėmis į arijas ar ansamblius, nenutolstant nuo originalios nuotaikos ir šarmo, kurį jis turėjo“, – neslepia kompozitorė.

Penki operos veikėjai – Agnė, Vilius, Valerija, Robertas ir Margo – yra ryškių, išskirtinių charakterių. Kai kurie iš jų priklauso LGBTQ+ bendruomenei ir užsiima tokiomis nekasdieniškomis veiklomis, kaip drag.  Kiti domisi dvasinėmis praktikomis, yra darboholikai arba sugar daddy išlaikytiniai. Kiekvieną personažą apibūdina skirtinga muzikinė stilistika. Anot režisierės Gretos Štiormer, kiekvienam iš jų buvo išrasta savita muzikinė formulė, atskleidžianti jo, kaip individo, galimybes: „Pavyzdžiui, kompozitorius Andrius Šiurys pasirinko trance muziką, kuri dažniausiai skamba be vokalo, tačiau šiuo atveju trance skambės su bosu, pritaikant ariją prie personažo, besidominčio technologijomis ir dirbtiniu intelektu. Kiekvieno veikėjo muzikinė formulė nusako jo charakterį. Žanras – svarbi jų istorijų dalis“, – pabrėžia operos režisierė.

Operos veikėjus scenoje įkūnyja LNOBT dainuojantys solistai, kuriems „Planeta Deluxe“ tapo nemenku iššūkiu. „Repas man buvo visiškai svetimas, nerealus ir labai sudėtingas žanras. Iš pradžių jaučiau didelį šoką, bet kuo toliau, tuo viskas įdomiau ir smagiau“, – teigia Viliaus partiją atliekantis tenoras Juozas Janužas.

Vakarėlių liūtę Valeriją, užsiimančią dvasinėmis praktikomis, teko įkūnyti sopranui Eglei Stundžiaitei: „Kaip ir kiti personažai, mano veikėja turi savo pagrindinę ariją, kurioje gali plačiau atsiskleisti. Iš pradžių Valeriją mačiau, kaip dabar dažnai sakoma, „nušvitusią“, „atsivėrusią“, bet vėliau supratau, kad tai „ne iš tos operos“. Valerija turi bipolinį sutrikimą (polinkį į šokinėjančias nuotaikas), tačiau savo tamsiame naktiniame gyvenime ji yra šviesos paieškose“, – tvirtina solistė.

Nors TikTok programėlė tradiciškai siejama su jaunesne auditorija, „Planeta Deluxe“ savo publikos neriboja konkrečiomis amžiaus kategorijomis. Valandos trukmės spektaklis LNOBT salėje bus rodomas tik spalio 18 d. ir kartojamas du kartus: 18.30 val. ir 20.30 val.

Projektą „Operos genomas“ ir jį įgyvendinančių įstaigų veiklą remia Lietuvos Respublikos kultūros ministerija bei Lietuvos kultūros taryba. 

Parengė Agnė Zėringytė

Naujienos

Bravissimo

Kiti renginiai

Naujienlaiškio prenumerata

Loading