Pradžia
en

Karališkasis filharmonijos orkestras – LNOBT scenoje

Vienas ryškiausių pasaulio orkestrų, turtingos britų muzikinės kultūros pažiba, Karališkasis filharmonijos orkestras (Royal Philharmonic Orchestra, RPO) rugsėjo 28 d. atvyksta į Lietuvą. Kaip tik šiomis dienomis savo 70-metį švenčiantis orkestras surengs ypatingą koncertą Nacionaliniame operos ir baleto teatre. Diriguojamas RPO meno vadovo, vieno ryškiausių pasaulio batutos meistrų Charles’io Dutoit, orkestras Vilniaus publikai dovanos solidžią simfoninės muzikos programą.

Simboliška, kad Karališkasis filharmonijos orkestras atvyksta į Lietuvą švęsdamas savo gyvavimo 70-metį. Kaip tik šį pirmadienį, rugsėjo 19-ąją, įvyko pagrindinis RPO šventinis koncertas Karališkojoje Alberto salėje Londone. Rugsėjis pasirinktas neatsitiktinai – būtent nuo rudens skaičiuojami sezonai, o jų RPO istorijoje – jau 70.

Šį kolektyvą 1946 m. subūrė talentingas dirigentas ir sumanus impresarijus seras Thomas Beechamas, siekdamas atgaivinti Jungtinės Karalystės orkestrinį gyvenimą po Antrojo pasaulinio karo. Pirmajai repeticijai RPO susirinko 1946 m. rugsėjo 11 d., po keturių dienų įvyko pirmasis koncertas Kroidone, vėliau – kituose Anglijos miestuose, o spalio 26-ąją – pirmasis pasirodymas Londone. Taigi nuo pat pradžių Karališkajai filharmonijos draugijai priklausantis orkestras ėmėsi aukštojo meno propagavimo veiklos ne tik sostinėje, bet ir visoje saloje. RPO yra vienas daugiausiai šalies viduje koncertuojančių Londono orkestrų ir pelnytai laikomas nacionaliniu Britanijos orkestru.
Beje, kai Karališkasis filharmonijos orkestras išvyko 1950 m. gastrolių į JAV, Kanadą ir Pietų Afriką, BBC pavadino serą Beechamą „pirmuoju tarptautinio masto britų dirigentu“.

Šiandien Karališkasis filharmonijos orkestras yra Jungtinės Karalystės muzikinio gyvenimo lyderis. Oficiali orkestro buveinė nuo 2004 m. yra Londono Cadogan salė, o dar keturiolika šio kolektyvo nuolatinių scenų išsibarsčiusios visoje šalyje – RPO iki šiol ypatingą dėmesį skiria vietovėms, kurių gyventojai nedažnai turi galimybę mėgautis gyvai atliekama orkestrine muzika.

Tiek koncertus prestižinėse Londono Cadogan ir Karališkojoje Southbank centro festivalių salėse, tiek regionines programas, tiek ir nepaprastai populiarią koncertų seriją Karališkojoje Alberto salėje diriguoja visame pasaulyje pripažinti muzikai: Charles’is Dutoit, po ilgo bendradarbiavimo su RPO 2009 m. tapęs jo meno vadovu ir pagrindiniu dirigentu, pagrindinis kviestinis dirigentas Pinchas Zukermanas, nuo 2015 m. sausio dirbantis jaunas ir dinamiškas pavaduojantysis dirigentas Alexanderis Shelley ir garbus nuolatinis pavaduojantysis dirigentas Grzegorzas Nowakas.

RPO aktyviai koncertuoja užsienyje, pasirodo garsiausiose pasaulio salėse. Su 70-ojo sezono koncertais jis lankosi Montrė ir Granadoje, JAV, Vidurio Europoje, Pietų Korėjoje, Kinijoje ir kitose Tolimųjų Rytų šalyse.

RPO žengia koja kojon su šiuolaikinio gyvenimo tendencijomis – mielai bendradarbiauja su populiariosios muzikos atlikėjais, yra įrašęs vaizdo žaidimų, kino filmų ir televizijos laidų garso takelių. Ir vis dėlto svarbiausios vertybės ir tikslai nekinta – orkestras siekia aukščiausiu lygiu atlikti geriausius muzikos kūrinius.

Karališkojo filharmonijos orkestro koncerte Vilniuje rugsėjo 28 d. skambės klasikos perlai: Felixo Mendelssohno-Bartholdy uvertiūra „Hebridai“, Wolfgango Amadeus Mozarto Simfonija Nr. 39 Es-dur ir Antoníno Dvořáko Simfonija Nr. 9 e-moll „Iš Naujojo pasaulio“.

Šis koncertas papildys jau penketą metų LNOBT viešinčių geriausių pasaulio orkestrų koncertų seriją. 

2016 09 20

Naujienlaiškio prenumerata

Loading