Pradžia
en

Garsus virtuozas LNOBT scenoje grieš Guarneri „del Gesu“ smuiku

Gegužės 26 d. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje drauge su Londono simfoniniu orkestru pasirodys smuiko virtuozas Nikolajus Znaideris. Diriguojant charizmatiškajam Londono karališkosios operos muzikos vadovui Antonio Pappano, solistas grieš Ludwigo van Beethoveno Koncertą smuikui ir orkestrui, priskiriamą smuiko repertuaro aukso fondui. Taip pat nuskambės Edwardo Elgaro Simfonija Nr. 2.

Nikolajus Znaideris atstovauja dviejų šalių muzikos kultūroms – Danijos ir Izraelio. Jis gimė 1975 m. Kopenhagoje išeivių žydų šeimoje. Jo tėtis emigravo iš Lenkijos į Izraelį, o mamos šeima apsigyveno Danijoje prieš II pasaulinį karą.

N. Znaideris studijavo smuiką Vienoje pas garsų pedagogą Borisą Kušnirą (beje, gimusį Kijeve, o vėliau emigravusį į Austriją). Gera mokykla padėjo laimėti 1992 m. pirmąją premiją IV tarptautiniame Carlo Nielseno smuiko konkurse. Šiais metais X tarptautiniame Carlo Nielseno konkurse N. Znaideris pirmininkavo žiuri.

1997 m. dvidešimt dvejų smuikininkas laimėjo Karalienės Elžbietos konkursą Briuselyje – vieną iš prestižiškiausių ir labiausiai pripažintų pasaulyje. Po šios pergalės nuvyko tobulintis pas Dorothy Delay Juilliardo muzikos mokykloje (JAV).

N. Znaiderio griežimo stilius formavosi veikiamas keleto tradicijų, tad nenuostabu, kad autoritetingas britų žurnalas „The Strad“ apibūdino solisto manierą ir kaip „nepaprastai intelektualią“, ir kaip „jausmingą, aistringą, tačiau be mažiausios užuominos į puikavimąsi“. O „Chicago Tribune“ palygino N. Znaiderį su Gidonu Kremeriu jaunystėje, kai šis 1970 m. tiesiog „susprogdino smuiko pasaulį“ savo nepaprasta įtaiga.

N. Znaideris griežia Guarneri „del Gesu“ smuiku, sukonstruotu 1741 m. Šiuo instrumentu kadaise griežė legendinis virtuozas Fritzas Kreisleris, todėl smuikas vadinamas „Ex-Kreisler Guarnerius“. N. Znaideriui jį ilgalaikiam naudomui paskolino Danijos karališkasis teatras.

Beje, N. Znaideris yra ne tik smuikininkas, bet ir dirigentas. Nuo 2010 m. jis yra pagrindinis kviestinis Sankt Peterburgo Marijos teatro orkestro dirigentas, palaiko glaudžius ryšius su Bolonijos „Teatro Comunale“ filharmonijos orkestru, yra dirigavęs Danijos radijo simfoniniam, Prancūzijos nacionaliniam, Stokholmo filharmonijos, Miuncheno filharmonijos ir kitiems orkestrams. Dažnai yra kviečiamas koncertuoti su tuo pat orkestru ir kaip solistas, ir kaip dirigentas.

Kaip solistas N. Znaideris šį sezoną koncertuoja su San Francisko simfoniniu orkestru (dir. Stéphane Denève), „Staatskapelle Dresden“ (dir. Christian Thielemann), A. Pappano diriguojamu Londono simfoniniu orkestru.

N. Znaideris griežia visose svarbiausiose pasaulio koncertų salėse, diriguojant tokiems meistrams kaip Zubinas Mehta, Marisas Jansonas. Tarp solisto įrašų – W. A. Mozarto fortepijoniniai trio, įgroti drauge su Danieliu Barenboimu ir violončelistu Kirilu Zlotnikovu.

Beata Baublinskienė
2016 09 20

Naujienlaiškio prenumerata

Loading