Pasimatuok puantus

Galerija

Baleto spektaklio „Pelenė“ pagal S. Prokofjevo muziką pristatymu bendruomenei Vievio kultūros centras baigė projektą „Pasimatuok puantus“, dalinai finansuojamą Lietuvos kultūros tarybos. Projekto partneris – Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras. Daugiau kaip tris mėnesius trukusio projekto metu vieviečiai turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su baleto – patrauklaus, populiaraus ir viliojančio muzikinio scenos žanro – „virtuve“. Daugiau kaip 70 įvairaus amžiaus vieviečių aktyviai dalyvavo projekto veiklose: mokėsi baleto pradmenų, scenos apšvietimo ir įgarsinimo, kūrė dekoracijas, scenos kostiumus, juos gamino, lankėsi Operos ir baleto teatre – stebėjo profesionalių baleto artistų repeticijas, dailininkų, scenos inžinierių, kitų specialistų profesionalų darbą. O kur dar keli šimtai mūsų bendruomenės narių, edukacinių išvykų metu aplankiusių Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatrą ar dalyvavusių baleto temai skirtuose seminaruose susitikimuose!

Klasikinio šokio pamokos. Tikriausiai nėra mergaitės, nesvajojusios tapti balerina. Todėl klasikinio šokio darbo grupėje daugumą sudarė jaunosios šokėjos. Tačiau puikiai sekėsi ir vaikinams. Domas, Laurynas, Aistis, Rokas ir kiti berniukai sako supratę, kad baleto pamokos svarbios ne tik išmokti konkrečius žingsnius ar judesius, bet ir bendram fiziniam tobulėjimui – juk visi baleto šokėjai be galo gražios laikysenos, liekni, raumeningi.
Klasikinio šokio užsiėmimus mūsų šokėjams vedė baleto pedagogas Donatas Bakėjus, iš karto pelnęs projekto dalyvių simpatijas. Demi-plie, grand plie, battement, battement tendu, rond de Jambes, arabesque – visi šie prancūzų kalbos žodžiai, iki tol negirdėti, tapo visiems suprantami – juk mūsų šokėjai kasdien kartojo šiuos judesius.
Donatas Bakėjus baleto pamokas vedė ne tik Vievyje. Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos direktoriaus R. Kondroto ir direktoriaus pavaduotojos baleto ugdymui Linos Puodžiukaitės-Lanauskienės pakviesti lankėmės šioje garsioje mokykloje – stebėjome įvairaus amžiaus grupių būsimųjų baleto žvaigždžių užsiėmimus. Jaunuosius vieviečius ypač sužavėjo berniukų ir vaikinų pamokos: grakščiai atliekami aukšti šuoliai, sukiniai… Šios mokyklos naujoje baleto salėje D. Bakėjui vedė užsiėmimus ir mūsų projekto dalyviams!
Baleto pamokas turėjome ir Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Užsiėmimus prie veidrodžių ir lazdų mums vedė baleto pedagogė Elena Juodišienė.
Ir, be abejo, kasdieninės klasikinio šokio pamokos Vievyje su choreografe Dijana Petkevičiene. Juk projekto dalyviai ne tik tęsė pažintį su baleto abėcėle, bet ir kūrė vaidmenis baleto spektakliui „Pelenė“, kurį režisavo Sofija Jonaitytė. Šokėjai visą lapkritį kasdien vykusiose repeticijose šoko atskirus baleto numerius, jungė juos į bendrą veiksmą. Ir labai laukė premjeros…

Edukacinės išvykos. Kas yra baletas? Ar matėte „gyvą“ baletą? Kokius žinote garsius baleto artistus? Tai klausimai, kuriuos dar rengdami projektą apklausos metu Vievio kultūros centro darbuotojai uždavė Vievio gyventojams. Dauguma atsakymų nuliūdino, todėl ir kilo projekto „Pasimatuok puantus“ idėja. Kuo daugiau įvairaus amžiaus ir socialinių grupių vieviečių įtraukti į projekto veiklas – buvo vienas iš tikslų, kuriuos užsibrėžė projekto autoriai.
Ir jauni, ir vyresni projekto dalyviai pažintį su baletu pradėjo edukacinėmis ekskursijomis į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatrą. Keletą kartų lankėmės šioje meno šventovėje: edukacinių projektų koordinatorės Sofijos Jonaitytės vedami vaikščiojome teatro užkulisiuose, stebėdami įvairių kūrybinių ir techninių profesijų meistrų veiklas, baleto šokėjų užsiėmimus, turėjome galimybę žvilgtelėti į E. Balsio baleto „Eglė žalčių karalienė“ generalinę repeticiją, matėme keletą baleto spektaklių. Projekto dalyviai prisipažino niekad nemanę, kad teatro „virtuvė“ tokia didelė, o baleto kelias toks ilgas ir sudėtingas.

Seminarai bendruomenei. Projekto metu buvo surengti trys seminarai – susitikimai su Vievio bendruomene. Lektoriai Donatas Bakėjus ir Sofija Jonaitytė pasakojo vieviečiams Lietuvos baleto, atšventusio 90-metį, istoriją, šiandienos aktualijas, ateities planus, supažindino su baleto artistų kasdieniniais darbais, profesijos specifika. Seminarų – susitikimų dalyviai negailėjo klausimų: buvo įdomu, kokio amžiaus ir kokių fizinių duomenų vaikai priimami į M.K. Čiurlionio menų mokyklos baleto skyrių, kokios perspektyvos baigus šią mokyklą, kokia baleto artisto karjeros trukmė, ar balerinos laikosi dietos ir kokios, kokia galimybė baleto artistui daryti karjerą Lietuvoje, kaip atrodo Lietuvos baletas kitų Europos šalių baleto teatrų ir baleto meistrų kontekste ir t.t. Seminarų dalyviai galėjo ekrane stebėti įvairiais laikotarpiais Lietuvos scenoje pastatytų baletų ištraukas su šio žanro žvaigždėmis.

Premjera. Du baleto „Pelenė“ pagal S. Prokofjevo muziką premjeriniai spektakliai – projekto „Pasimatuok puantus“ kulminacija. Juos matė ir jais žavėjosi Beižionių ir Vievio bendruomenės. Spektaklio pristatymuose dalyvavo daugiau kaip 50 projekto dalyvių.
Beižionių vaikų globos namuose mūsų „Pelenę“ žiūrėjo ir jaunieji šių namų gyventojai, ir kaimo žmonės. Salė pražydo įvairiaspalviais kostiumais pasipuošusiais šokėjais, prisipildė muzikos garsais, o pabaigoje suskambo garsiais aplodismentais. Globos namų direktorius Vilmantas Palčiauskas po spektaklio dėkodamas atlikėjams ir organizatoriams sakė, jog profesionalūs baleto artistai į Beižionis atvyko pirmą kartą ir tikrai užkrėtė bendruomenę „baleto liga“. O Vievio šokėjai parodė jauniesiems beižioniškiams, kad baletas labai patrauklus šokio meno žanras, su kurio galima gražiai susidraugauti.

Antrasis premjerinis spektaklis vyko pilnutėlėje Vievio gimnazijos salėje – tokio bendruomenės susidomėjimo sulaukė kulminacinis projekto renginys. Ir Beižionyse, ir Vievyje drauge su jaunaisiais projekto dalyviais scenoje šoko Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos baleto skyriaus auklėtiniai 12 ir 13 klasių moksleiviai Julija Šumacherytė (Pelenė), Tomas Kratkovskis (Princas), Vilija Montrimaitė (Fėja). Vievio šokėjai Mingailė Čirvinskaitė – Pamotė, Vėtra Bliūdžiūtė ir Lėja Apanavičiūtė – Pamotės dukros, Rūmų didikai: Ugnė Rėmytė, Vakarė Urbanovičiūtė, Aurelija Bliakevič, Ieva Jodkaitė, Danielė Dergačiovaitė, Kotryna Sedleckaitė, Matas Valys, Kristupas Marma, Lukas Puzinovas, Liutauras Paškevičius, Laurynas Kanapickas, Domas Juodis, Augustė Perednytė, Mykolė Baubaitė, Benas Markevičius, Nikodemas Kaluževičius, Matas Markevičius, Šaukliai: Emilija Narbutaitė, Viktorija Narkevičiūtė, Eglė Vasiliauskaitė, Gintautė Misevičiūtė, Ernesta Neverovska, Kristupas Valantavičius, Aurėja Petrauskaitė, Laikrodis: Emilija Dūdėnaitė, Sandra Koncevičiūtė, Gabrielė Ambraževičiūtė, Augustė Sajetaitė, Simona Zagorskaitė, Urtė Kontarė, Emilija Karpičiūtė, Akvilė Gumbytė, Veronika Ruzgaitė, Airina Rimkevičiūtė, Ugnė Gribauskaitė, Akvilė Patupaitė ir kiti be galo didžiavosi galėdami šokti su profesionaliais baleto artistais. Prie garso ir apšvietimo pultų sėdėjo, dekoracijas keitė taip pat projekto dalyviai. „Pasijutom tikri baleto artistai… Ir jaudinomės, ir smagu buvo… Stengėmės prisiminti viską, ko mokė choreografai… Negalėjom patikėti, kad šokam greta tikrų balerinų“ – po spektaklio su džiugiu jauduliu įspūdžiais dalinosi Danielė, Vėtra, Lėja, Laurynas, Domas, Augustė.

Gausiais aplodismentais ir gėlių puokštėmis buvo apdovanoti svečiai – baleto šokėjai, edukacinių veiklų vadovai, aktyviausi projekto dalyviai. Žiūrovai ilgai nesiskirstė – visi norintys galėjo pasimatuoti tikrus puantus ir balerinų kostiumus.

Ar projektas buvo sėkmingas? „Mes, vyresnieji vieviečiai, net nesitikėjome, kad projekto metu sutiksime tiek gėrio: vieni pagilino žinias apie baletą, kiti, apskritai, tik dabar su juo susipažino, vieni aktyviai dalyvavo daugelyje projekto edukacinių veiklų, kiti tik atėjo pasižiūrėti premjeros. Tačiau, esu tikra, nebuvo nė vieno abejingo visiems tiems baletui skirtiems dalykams, kurie šį rudenį papuošė mūsų miesto kultūrinį gyvenimą.“ – kalbėjo vievietė Karolina Naprienė. „Kitąmet stosiu į M.K. Čiurlionio menų mokyklą“ – tvirtai apsisprendė dešimtmetė Kotryna, niekada iki projekto nešokusi. Jos gabumus pastebėjo baleto pedagogai. Gal ne tik Kotryną ateityje išvysime Didžiojo baleto scenoje? O projekto įgyvendintojai – Vievio kultūros centro darbuotojai – itin džiaugiasi tuo, kad į kūrybinę veiklą įsitraukė bendruomenės nariai iki tol aktyviai nedalyvavę kultūriniame gyvenime.
Projektas „Pasimatuok puantus“ nebuvo trumpalaikis įvykis: projekto dalyviai vieningai nusprendė – tebūna Vievyje Vaikų šokio teatras. Net jei ir ne visi dabartinio projekto dalyviai jame šoks, esame tikri, jie tikrai bus dažni Operos ir baleto teatro lankytojai.

Audronė Stepankevičiūtė, projekto „Pasimatuok puantus“ vadovė

Jūsų patogumui ir geresnei patirčiai svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę SUTINKU arba tęsdami naršymą, Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašomi.
Daugiau informacijos rasite: Privatumo politika