„Opera ir knyga“

Galerija

 

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius organizavo renginių ciklą „Opera ir knyga“. Ciklą pradėję renginiai buvo skirti skirti Martyno Vainilaičio mitologinei poemai „Bruknelė“ ir pagal ją kompozitoriaus Jono Tamulionio sukurtai operai tuo pačiu pavadinimu. Šiuose renginiuose aktyviai dalyvavo vaikai iš trijų ugdymo įstaigų: Vilniaus „Vyturio“ pradinės mokyklos pradinių klasių moksleiviai, vadovaujami mokytojų Liucinos Truskauskaitės ir Neringos Vaškevičiūtės, Salininkų vidurinės mokyklos mokiniai, kuriuos ruošė mokytoja Aušra Silickienė ir VŠĮ „Gelbėkit vaikus“ Salininkų vaikų dienos centro „Šaltinis“ auklėtiniai, vadovaujami mokytojos Vitalijos Zaleckienės. Pastariesiems, socialiai remtiniems, vaikams LNOBT padovanojo bilietus į vasario 21 d. rodytą operą „Bruknelė“. Projekte dalyvavę moksleiviai ne tik perskaitė Martyno Vainilaičio mitologinę poemą, kad spektaklį žiūrėtų tinkamai pasiruošę, bet ir patys pastatė savo du skirtingus spektaklius, bei surengė savo piešinių parodą „Bruknelės“ tema. 
Taigi, projekte dalyvavę moksleiviai smalsiai keliavo klaidžiais operos teatro koridoriais, vedami Operos ir baleto teatro edukacinių projektų koordinatorės Sofijos Jonaitytės, o po įspūdžių kupinos ekskursijos žiūrėjo operą „Bruknelė“ LNOBT scenoje. Po spektaklio vaikai ir mokytojos bendravo su ką tik scenoje matytais personažais – operos solistais bei operos kūrėjais. Į gausius publikos klausimus atsakinėjo, o vėliau autografus dalino Joana Gedmintaitė (Uogelė Bruknelė), Rafailas Karpis (Nykštukas Dzingutis), Liudas Norvaišas (Monas Miškinis), Eugenija Klivickaitė (Saulutė Močiutė), Jovita Vaškevičiūtė (Ragana Piesta) operos režisierius Gytis Padegimas, dirigentas Alvydas Šulčys, operos dailininkė Birutė Ukrinaitė ir kompozitorius Jonas Tamulionis. 
Vėliau Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos parodų salėje savo paruoštus spektaklius pagal Martyno Vainilaičio mitologinę poemą „Bruknelė“ jau vaidino moksleiviai, o jų žiūrovais buvo operos solistai. Tądien popietė prasidėjo Adomo Mickevičiaus viešosio bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo centro Vaikų aptarnavimo grupės vadovės Martos Rudytės sveikinimu ir pasakojimu apie poeto Martyno Vainilaičio gyvenimą ir kūrybą. Susirinkusieji sužinojo, kad mitologinei poemai „Bruknelė“ parašyti ir apipavidalinti prireikė beveik dešimties metų! 
Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos laiptinėje ir Vaikų literatūros skyriuje buvo eksponuojami vaikų piešiniai skirti Martyno Vainilaičio „Bruknelei“. Parodoje taip pat buvo darbų iš LNOBT organizuoto piešinių konkurso „Pasitikime Bruknelę!“, surengto operos premjerai 2010 m. 

 

Kitą renginių ciklą „Opera ir knyga“ LNOBT inicijavo prieš P. Čaikovskio operos „EUGENIJUS ONEGINAS“ premjerą. Mokyklose retai skaitomas A. Puškino romanas tuo pačiu pavadinimu, todėl ir ši opera jaunajai visuomenės daliai yra mažai žinomas kūrinys. Renginiuose dalyvaujantys gimnazistai ir vyresniųjų klasių mokiniai išgirsta įdomių faktų tiek iš poeto A. Puškino, tiek ir iš kompozitoriaus P. Čaikovskio gyvenimų bei jų paralelių su kūriniais, kurie nors yra to paties pavadinimo, iš tikrųjų yra labai skirtingi. O tuos skirtumus įžvelgti ir į operą pažvelgti naujai padeda LNOBT operą „EUGENIJUS ONEGINAS“ stačiusio režisieriaus V. Barchatovo išsakytos mintys.

 

Vilniaus „Židinio“ suaugusiųjų gimnazijos teatras „Liepsnojantis židinys“ (vad. Edvinas Šimulynas) parengė ir savo indėlį į bendrą projektą – gimnazijos mokiniai suvaidino keletą A. Puškino romano „EUGENIJUS ONEGINAS“ ištraukų. 

 

Keletas renginių dalyvių atsiliepimų:

Ištraukos iš P. Čaikovskio operos „EUGENIJUS ONEGINAS“ paliko labai didelį įspūdį: sužavėjo aktoriai, jų vaidyba, nuostabūs balsai. Taip pat sudomino pasakojimas apie operą, sužinojau nemažai įdomių ir naudingų dalykų. Todėl norėtųsi ir tikiuosi ją išgirsti dar kartą. Iki susitikimo Operos ir baleto teatre!
Viktorija Zaliotovaitė, III f klasė

Buvo labai malonu klausytis pasakojimo apie P.Čaikovskį ir jo operą „EUGENIJUS ONEGINAS“. Teatre, tikrai, lankausi retai, operoje išvis nesu buvęs, bet po prezentacijos labai susidomėjau ir norėčiau ten apsilankyti. Iki susitikimo operoje 🙂
Vytautas Kesminas, III a klasė

Labai ačiū už apsilankymą mūsų mokykloje. Labai patiko pasakojimas apie operą „EUGENIJUS ONEGINAS“ ir, pamačius jos ištraukas, norėtųsi pamatyti ją visą. Ypač patiko S. Jonaitytės užsidegęs pasakojimas. Taip pat būtų įdomu įsitraukti į Jaunųjų operos mylėtojų veiklą. Lauksime dar Jūsų apsilankymo pas mus!
Ernesta Chajeckytė, IIIc klasė

 

Labai netikėta ir įdomu buvo išgirsti Tatjaną dainuojančią operoje „EUGENIJUS ONEGINAS“ rusų kalbos kabinete. Visus, net ir mažai besidominčius teatru ir opera, įtraukė informatyvus pasakojimas apie patį kompozitorių, apie poetą Puškiną, operos pastatymas ir jos kūrimo istorija. Dėkui ir iki susitikimo!
Martynas Norvila, IIIf klasė

 

Labai malonu bendrauti su žmonėmis ir klausytis žmonių, kurie žino, ką sako, žino, ką daro. O jei dar moka sudominti mūsų šiaip jau skeptiškai nusiteikusį jaunimą, tuomet tai tiesiog fantastiška. Būtent tokie žmonės apsilankė mūsų gimnazijoje ir pravedė III klasės mokiniams pamoką apie operą, apie puikų A.Puškino romaną, apie Čaikovskį ir Puškiną. Ponia S. Jonaitytė, rodos, pagaliau išmokė mūsų mokinius klausytis operos, o miela Konstancija taip uždegė mokinius savo pasakojimu, kad dauguma jų, klausydamiesi „Tatjanos laiško“, bandė surasti žodžius spausdintame tekste. Pagaliau dauguma mokinių panoro tapti „Jaunaisiais operos mylėtojais“. Tai nuostabu! Todėl labai nekantriai lauksime naujų susitikimų. Ačiū.
Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos rusų kalbos mokytoja Rita Labašauskienė

 

Naujausias renginių ciklas „Opera ir knyga“ skirtas visiškai naujam kūriniui – Onutės Narbutaitės operai „KORNETAS“. Pasitinkant naująjį veikalą Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras kvietė į susitikimus su operos autore ir statytojais. Jų metu kompozitorė pasakojo apie „Korneto“ inspiracijas, Rainerio Maria Rilke‘s kūrybą ir jos bei kitų rašytojų kūrinių įtaką operos libretui, atsakinėjo į pokalbių dalyvių klausimus.

Jūsų patogumui ir geresnei patirčiai svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę SUTINKU arba tęsdami naršymą, Jūs sutinkate, kad slapukai būtų įrašomi.
Daugiau informacijos rasite: Privatumo politika