Dovanų kuponai      

Naujienos

Su „Sniego karaliene“ kilstelėjo baleto trupės meistriškumas

Gegužės 16, 17 ir 18 d. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro Baleto trupė pristatys naują spektaklį visai šeimai, choreografo Michaelo Corderio baletą „Sniego karalienė“ pagal Hanso Christiano Anderseno pasaką ir Sergejaus Prokofjevo muziką. Muzikos vadovas – dirigentas Martynas Staškus. Tai penkta

Gegužės 13 d. įvyko premjerai skirta spaudos konferencija. Joje dalyvavo LNOBT generalinis direktorius Gintautas Kėvišas, Baleto trupės direktorė Rūta Butvilienė, baleto „Sniego karalienė“ choreografas Michaelas Corderis (Didžioji Britanija) bei solistai Kristina Gudžiūnaitė, Genadijus Žukovskis ir Grytė Dirmaitė.

Baleto direktorė R. Butvilienė sakė, kad pirmą kartą pas mus spektaklį stato tokio rango choreografas iš Vakarų. Pasak jos, tai buvo didžiulis iššūkis visai baleto trupei. „Michaelas Corderis yra labai reiklus, dėl mažiausių smulkmenų stabdydavo šokėjus ir koreguodavo, nesitaikstė su „negalim“ ar „nemokam“. Gal mūsų šokėjai ir ne viską įstengė, ko jų prašė choreografas, bet darbo ir širdies įdėjo daug. Žiūrovai turėtų pastebėti, kad šis spektaklis trupės meistriškumą kilstelėjo aukštėliau“, – kalbėjo R. Butvilienė.

M. Corderis pats save vadina klasikos rėmuose kuriančiu šiuolaikiniu choreografu. Pasakojo, jog baletą apie „Sniego karalienę“ norėjo sukurti jau seniai, žvelgiančios pro langą Sniego karalienės įvaizdis, galbūt matytas kine, jį persekiojo dar nuo vaikystės. Bet didžiausią postūmį atsirasti spektakliui suteikė išgirsta Sergejaus Prokofjevo muzika baletui „Akmeninė gėlelė“, kuri nėra gerai žinoma Vakaruose. Choreografas pats sudėliojo muzikos numerius, kuriuos norėtų naudoti balete. Į partitūrą įėjo ne visi „Akmeninės gėlelės“ numeriai, pasak choreografo, kai kurie yra nuobodūs. Balete skamba ir kitų S. Prokofjevo kūrinių fragmentai – Scherzo iš Penktosios simfonijos bei operų „Karas ir taika“ ir „Sužadėtuvės vienuolyne“ ištraukos. Muziką aranžavo talentingas britų kompozitorius Julianas Philipsas, šiuo metu esantis reziduojančiu Glaindborno festivalio kompozitoriumi.

Choreografas džiaugėsi glaudžiu bendradarbiavimu Vilniuje su pastatymo dirigentu Martynu Staškumi, kuris ne tik parengė orkestrą, bet ir nuo pat pradžių dalyvavo baleto repeticijose.

M. Corderis pažymėjo, jog pastatymas Vilniuje yra pirma „Sniego karalienės“ kelionė iš Anglijos (Londone premjera įvyko 2007 m.).

Kristina Gudžiūnaitė kuria Gerdos vaidmenį. Solistė sakė, jog angliškoji klasikinio šokio stilistika skiriasi nuo rusiškosios klasikinės, tad pasirengti nebuvo lengva. Tačiau vaidmuo – nepaprastai gražus, nes „Sniego karalienėje“ pasakojama apie meilės ieškojimą, tyrą pirmąją meilę. Baleto finale, kai Gerda suranda Kajų (jie nėra brolis ir sesuo), ji taip pat suranda ir savo meilę.
Kajų šokantis Genadijus Žukovskis atskleidė, jog trijų veiksmų kūrinyje Gerda ir Kajus beveik visą laiką yra scenoje, o tai nėra lengva fiziškai. Kiekviename veiksme atliekamas didelis pas de deux. Tačiau visuma – dekoracijos, apšvietimas, kostiumai – įspū¬ingi.

Gerdą šoks ir jauna solistė Grytė Dirmaitė. Tai pirmasis jos toks didelis vaidmuo (šiame spektaklyje ji atlieka ir vieną iš Fėjų). Jos partneris – Stanislavas Semianiura (Kajus). Solistė pasakojo, jog pati yra gimusi žiemą ir todėl labai mėgsta šį metų laiką, jai jis yra labai gražus, stebuklingas. Tad baleto „Sniego karaliene“ atmosfera jai labai artima. „Tikuosi, kad stebuklo pojūtis apims ir žiūrovus“, – sakė G. Dirmaitė.

Spektaklio scenografijos ir kostiumų dailininkas Markas Bailey (Didžioji Britanija), šviesų dailininkas Paulas Pyantas (Didžioji Britanija), vaizdo projekcijų autorius Imantas Boiko. Choreografo asistentė Marilyn Jean Vella-Gatt. Dirigentas Alvydas Šulčys.

Sniego Karalienę visas tris premjeras šoks Erina Takahashi (Didžioji Britanija), kitus vaidmenis gegužės 16 ir 18 d. atliks Genadijus Žukovskis (Kajus), Kristina Gudžiūnaitė (Gerda), Inga Cibulskytė (Čigonė) ir Mantas Daraškevičius (Čigonas), gegužės 17 d. - Stanislavas Semianura (Kajus), Grytė Dirmaitė (Gerda), Greta Gylytė (Čigonė) ir Žilvinas Beniuševičius (Čigonas). Taip pat įvairiose sudėtyse šoks Rūta Juodzevičiūtė, Haruka Ohno, Jekaterina Kučinskienė, Oriana Jimenez, Daniel Dolan, Kipras Chlebinskas, Voicechas Žuromskas, Ignas Armalis, Juhi Jonekura, Martynas Rimeikis, Ernestas Barčaitis, Maja Dolidzė, Haruka Ohno, Julija Turkina, Romas Ceizaris, Eligijus Butkus.

2014 05 14 / 2014 05 15
Pasidalink: