Dovanų kuponai      

Naujienos

Operoje „Manon“ bus ir slaptų detalių

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras visu pajėgumu rengiasi netrukus įvyksiančiai premjerai. Rugsėjo 18 dieną 96-ąjį LNOBT sezoną pradės Jules’io Massenet operos „MANON“ premjera.

Pasak statytojų, tai bus tikra drama scenoje. Kaip per spaudos konferenciją atskleidė režisierius Vincent’as Boussard’as, „MANON“ žanras – tai vadinamoji „opera comique“, tačiau tai nereiškia, kad matysime komišką operą, o tik – kad atlikėjai scenoje vaidina ir kalba. Taigi dainininkai turi būti ir labai gerais aktoriais.
Be to, „MANON“ yra 19 amžiuje sukurta opera pagal 18 amžiuje parašytą romaną, o veikalas statomas mūsų dienomis. „Taigi turėjome surasti šių periodų spalvas, tačiau publikai suteikti pojūtį, jog kūrinys parašytas šiandien“, – sakė Boussard’as.

Režisierius yra ir kostiumų dailininkas, mat jis turi patirties šioje srityje, yra dirbęs su tokiom madų pasaulio garsenybėm kaip Christianas Lacroix.
Spektaklis nestokos netikėtumų bei įdomių, nors kartais iš žiūrovų salės net ir nematomų detalių. Pavyzdžiui, viena iš scenos artisčių dėvi žiedą su driežo formos akimi. Pasak Boussard’o, driežiukas buvo mėgiamas garsios Paryžiaus kurtizanės Marie Duplessis fetišas, o Duplessis, kaip žinia, tapo romano „Dama su kamelijomis“ ir operos „TRAVIATA“ pagrindinės veikėjos prototipu. Savo ruožtu, „Damoje su kamelijomis“ brėžiama aiški paralelė su MANON Lesko istorija.

Viena iš MANON įkūnysiančių solisčių, prancūzė Fabienne Conrad pavadino MANON prancūziška „TRAVIATA“. „Žinoma, nelyginu šių operų muzikiniu požiūriu. Be to, MANON per visus tris veiksmus yra tarsi trys skirtingi personažai. Tuos skirtumus atspindi ir muzika, kurioje daug įvairių stilistinių spalvų.“
Taigi, pasak solistės, reikia dainuoti ir 18 a. prancūzų operine maniera, ir išgauti 19 a. dainingumą.

Prancūzei paantrino kitoje sudėtyje MANON dainuosianti Viktorija Miškūnaitė: MANON personažas iš tiesų yra labai įvairiaspalvis. Jaunai dainininkei šis vaidmuo bene sudėtingiausias iš visų iki šiol sukurtų (LNOBT scenoje dainuoja Rozalindą „Šikšnosparnyje“, Violetą „Traviatoje“, Mikaelą operoje „KARMEN“), tačiau V. Miškūnaitė pasidžiaugė teatro jai parodytu pasitikėjimu. Sudėtingiausia solistei, vis dėlto, buvo perprasti prancūzų kalbą, kuria reikia ne tik dainuoti, bet ir kalbėti. Tačiau statytojų – tiek režisieriaus, tiek dirigento Cyrilo Diedericho – buvo dedamos išties didelės pastangos, kad prancūziškasis stilius lietuvių solistams taptų artimas.

Garsus prancūzų dirigentas Cyrilas Diederichas operą Lietuvoje stato pirmą kartą, tačiau su mūsų kraštu jį sieja tamprūs kūrybiniai ryšiai, jis ne kartą yra koncertavęs Lietuvoje, tad netgi pavadino ją savo antrąja tėvyne.

MANON“ spektaklius taip pat diriguos Julius Geniušas, scenografijos autorius – belgų dailininkas Vincent’as Lemaire’as, šviesų dailininkas Levas Kleinas, choro meno vadovas Česlovas Radžiūnas.
Pagrindinį vyrišką, De Grijė, vaidmenį kuria du kviestiniai solistai – Michaelis Spadaccini (Belgija) ir Ho-Yoon Chungas (Pietų Korėja), kitus vaidmenis atlieka Lietuvos dainininkai.

Rugsėjo 18 ir 26 d. spektaklyje dainuos Fabienne Conrad, Ho-Yoon Chungas, Eugenijus Chrebtovas, Rita Petrauskaitė, Vilhelma Mončytė, Joana Stanelytė, Liudas Mikalauskas, Šarūnas Šapalas, Rafailas Karpis ir Vladas Bagdonas.
Rugsėjo 19 d. dainuos Viktorija Miškūnaitė, Michaelis Spadaccini, Eugenijus Chrebtovas, Julija Karaliūnaitė, Kristina Zmailaitė, Laima Jonutytė, Liudas Norvaišas, Jonas Sakalauskas, Mindaugas Jankauskas ir Arūnas Malikėnas.

MANON“ premjera – pirmoji iš penkių numatytų šį sezoną. Iki Naujų metų LNOBT dar pakvies į Eduardo Balsio baleto „Eglė žalčių karalienė“ ir Giacomo Puccini operos „BOHEMA“ premjeras, kitą pusmetį bus statoma Giuseppe’s Verdi opera „DON KARLAS“ ir Ludwigo Minkuso baletas „DON KICHOTAS“.
Kaip per spaudos konferenciją sakė LNOBT vadovo pavaduotoja Laima Vilimienė, šį sezoną teatras rodys 35 pavadinimų spektaklius – 15 operų, 15 baletų ir 5 spektaklius vaikams. „Iš viso įvyks beveik 150 renginių, o kadangi statistiškai Lietuvoje per metus tiek dienų ir lyja, LNOBT kviečia vakarus praleisti su opera ir baletu.“

2015 09 16
Beata Baublinskienė
Pasidalink: