Dovanų kuponai      

Naujienos

Nuo operos „Lohengrinas“ – iki Europos parlamento

Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre gegužės 21 d. rodoma Richardo Wagnerio opera „LOHENGRINAS“. O gegužės 25 d. spektaklio režisierius iš kaimyninės Latvijos Andrejs Žagars mėgins laimę rinkimuose į Europos parlamentą. „Latvijos plėtros“ partijai (Latvijas attīstībai) atstovaujantis A. Žagaras bendrapartiečių buvo iškeltas pirmu numeriu rinkimų sąraše. Ar pavyks režisieriui tam tikra prasme pakartoti savo spektaklio personažo – Lohengrino – lemtį ir tapti Latvijos kultūros užtarėju svetur?

Vilniuje 2013 m. kovą rampos šviesas išvydęs „LOHENGRINAS“ yra vienas iš paskutinių A. Žagaro operos pastatymų. Mat praeitą rudenį 17 metų vadovavęs Latvijos nacionalinei operai, jis nebuvo patvirtintas naujai kadencijai: nors ekspertai A. Žagarui skyrė daugiausia balsų, tuometė Latvijos kultūros ministrė Žaneta Jaunzeme-Grende nepatvirtino jo kandidatūros ir skyrė kitą vadovą. Kilęs skandalas sujudino kone visą Rygos kultūros bendruomenę ir kainavo ministrei postą, o patį A. Žagarą pastūmėjo politikos link.

Naujai įkurta (2013 m.) „Latvijos plėtra“ yra dešiniojo sparno konservatorių partija. Pagrindiniu kandidatu keliant A. Žagarą, pabrėžiama kultūros industrijos svarba. Teigiama, jog bent vienas iš europarlamentarų turėtų būti plačiai tarptautinėje scenoje pripažinimo sulaukiančios Latvijos kultūros lauko atstovas.
Vis dėlto režisierius dar nėra nutolęs ir nuo savo amato – gegužės 30 d. Rygoje įvyks A. Žagaro statytos Giuseppe’s Verdi operos „Trubadūras“ premjera.

Vilniškis „LOHENGRINAS“ šiuo metu yra vienintelė R. Wagnerio opera LNOBT repertuare; baleto scenoje dar šokamas spektaklis „TRISTANAS IR IZOLDA“ pagal R. Wagnerio muziką. „Lohengrino“ statytojai – scenografas Reinis Suhanovas, vaizdo projekcijų dailininkė Ineta Sipunova, kostiumų dailininkė Kristine Pasternaka – drauge su režisieriumi įkvėpimo sėmėsi permainingoje prieškario Vilniaus istorijoje. Veiksmas spektaklyje vyksta 1940 m., o scenovaizdis atkartoja klasicistines Vilniaus Katedros proporcijas.

Operoje pasakojama apie dangaus pasiuntinį Lohengriną, stebuklingai pasirodantį išgelbėti neteisingai apkaltintos Brabanto kunigaikštytės Elzos. Jis ją išgelbsti, jiedu susituokia (skambant populiariajam Vestuvių chorui), tačiau Elza negali klausti nei Lohengrino vardo, nei kas jis. Bet pakurstyta ji neištveria ir paklausia… 

Gegužės 21 d. spektaklyje Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre dainuos premjerinė solistų sudėtis su kviestiniais Lohengrino ir Elzos vaidmenų atlikėjais: Leonidas Zachožajevas (Rusija), Miina Liisa Värelä (Suomija), Inesa Linaburgytė, Dainius Stumbras, Tadas Girininkas, Vytautas Bakula, Vladas Bagdonas, Rafailas Karpis, Vytautas Kurnickas, Arūnas Malikėnas. Diriguos Robertas Šervenikas. Spektaklio pradžia 18 val.

2014 05 16
Pasidalink: