Dovanų kuponai      

Naujienos

LNOBT choro vadovo Česlovo Radžiūno jubiliejui – opera „Fidelijus“

Jau tapo taisykle, kad Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro choras sulaukia kritikos pagyrų ir publikos ovacijų. Tai – choro meno vadovo Česlovo Radžiūno nuopelnas. Šiais metais vienas žymiausių ir profesionaliausių šių dienų Lietuvos chorvedžių švenčia jubiliejų. Tai progai skiriamas spalio 10 d. Ludwigo van Beethoveno operos „FIDELIJUS“ spektaklis.

Dainuos Rachel Nichols, Markus Ahme, Tadas Girininkas, Dainius Stumbras, Joana Gedmintaitė, Edmundas Seilius, Egidijus Dauskurdis bei, žinoma, LNOBT choras, kuriam šioje Beethoveno operoje skiriamas ypatingas vaidmuo. Diriguos Martynas Staškus.

„Darbas teatre – tai mano džiaugsmas ir hobis“, – sako Česlovas Radžiūnas, su LNOBT choru dirbantis nuo 1989 metų. Neeilinis gebėjimas uždegti choristus, supratimas, bendradarbiavimas ir meilė muzikai leidžia klausytojams patirti tikrą malonumą girdint ir matant choro artistus, LNOBT scenoje profesionaliai atliekančius visokiausių stilių muziką. Beje, choras ir jo vadovas yra sukaupę apie 180 teigiamų kritikų atsiliepimų.

Česlovui Radžiūnui šie metai išskirtiniai ne tik dėl gyvenimo jubiliejaus. Maestro taip pat švenčia kūrybinės veiklos, darbo su studentais ir net vestuvių su žmona Živile metines!

Č. Radžiūnas (g. 1955) muziko kelią pradėjo dainuodamas Vilniaus mokytojų namų berniukų ir jaunuolių chore „Ąžuoliukas“. 1972–1977 m. studijavo choro dirigavimą Lietuvos valstybinėje konservatorijoje, Hermano Perelšteino klasėje. 1984 m. baigė operinio dirigavimo stažuotę-asistentūrą, vadovaujamą Jono Aleksos. 1985 m. pradėjo dėstyti LMTA, nuo 1993 m. – docentas, 1986–1988 m. – LMTA Dirigavimo katedros merginų choro vadovas, mišraus ir kamerinio chorų dirigentas, 1988–1991 m. – LMTA kamerinio choro meno vadovas ir dirigentas, nuo 2013 m. – profesorius. Jo vadovaujamas LMTA kamerinis choras yra trijų tarptautinių konkursų – 1988 m. Goricijoje (Italija), 1989 m. Tolosoje (Ispanija) ir 1990 m. Ture (Prancūzija) – laureatas ir nugalėtojas.

LNOBT chorui Česlovas Radžiūnas vadovauja nuo 1989 m. ir gali pasigirti daugiau nei 80 parengtų premjerų. Plataus atgarsio sulaukė Johanno Sebastiano Bacho „Pasija pagal Joną“, Modesto Musorgskio „BORISAS GODUNOVAS“, Péterio Eötvöso „Meilė ir kiti demonai“, Richardo Wagnerio „LOHENGRINAS“, Giuseppe’s Verdi „ERNANIs“, Onutės Narbutaitės „KORNETAS“, Georgo Friedricho Händelio „ALEKSANDRO PUOTA“, taip pat vokaliniai simfoniniai kūriniai: Gustavo Mahlerio Aštuntoji simfonija, Ludwigo van Beethoveno „Missa solemnis“ ir Devintoji simfonija, Giacomo Puccini „Messa di Gloria“, Franzo Schuberto „Stabat Mater“, Hectoro Berliozo oratorija „Fausto pasmerkimas“, Maurice’o Ravelio „Dafnis ir Chloja“. Choras ne kartą atliko Wolfgango Amadeus Mozarto „Requiem“, Franciso Poulenco kantatą „Gloria“, Carlo Orffo „Carmina Burana“, Verdi, Johanneso Brahmso, Antoníno Dvořáko „Requiem“.

Per 40 kūrybinės veiklos metų prof. Radžiūnas pasižymėjo ir kitais svarbiais darbais: įkūrė teatro vaikų chorą, vadovavo meno saviveiklos kolektyvams – chorui „Elektronika“, ansambliui „Sigma“, buvo chorų „Vytis“, „Tauras“, „Ąžuoliukas“ chormeisteris ir dirigentas. 1982–1990 m. buvo simfoninio orkestro „Vilnius“ meno vadovas ir dirigentas. Su meno saviveiklos kolektyvais surengė per 300 koncertų Lietuvoje ir už jos ribų, dalyvavo respublikiniuose konkursuose, festivaliuose, LRT įrašė daug chorinės ir simfoninės muzikos kūrinių. 1991 m. buvo Kanados ir JAV lietuvių tautinės Dainų šventės dirigentas.

Diriguoja koncertuose, veda scenines repeticijas, Lietuvos spaudoje paskelbė straipsnių aktualiomis choro temomis, skaito paskaitas, pranešimus, veda seminarus, yra nuolatinis respublikinių chorų konkursų, festivalių vertinimo komisijų pirmininkas ir žiuri narys.

Česlovą Radžiūną Vatikane net du kartus priėmė Popiežius Jonas Paulius II.
Č. Radžiūno 40 kūrybinės veiklos metų pasiekimai įvertinti svarbiais apdovanojimais: 1990 m. jis tapo Lietuvos nusipelniusiu artistu, 2001 m. pelnė „Kristoforo“ apdovanojimą, 2005 m. – ordino už nuopelnus Lietuvai Riterio kryžių, 2011 m. jam skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija.

Daugybę metų kaupta patirtis atsiskleidžia profesionaliame ir daug pagyrų sulaukiančiame LNOBT chore, kuriame meno vadovas dirba su didžiuliu entuziazmu. Puiki proga dar kartą įsitikinti pasigėrėtinu choro dainavimu – spalio 10 d. apsilankyti operoje „FIDELIJUS“ ir savo apsilankymu pasveikinti prof. Česlovą Radžiūną.


 

2015 10 06
Pasidalink: