Dovanų kuponai      

Naujienos

LNOBT artėja baleto „Carmen“ premjera

Lapkričio 29 ir 30 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT) numatoma baleto premjera – olandų choreografės Didy Veldman baletas „Carmen“ pagal Georges’o Bizet muziką. Spektaklio muzikos vadovas Modestas Barkauskas, dailininkė Kimie Nakano (Didžioji Britanija), šviesų dailininkas Ben Ormerod (Didžioji Britanija).

Baletas „Carmen“ pateikia naujovišką požiūrį į temą. Pasak choreografės D. Veldman, nemirtingoje G. Bizet operoje papasakota istorija apie fatališką potraukį balete perkeliama į šių dienų socialinį miesto užribį – tamsų pasaulį, kur ypatingu žavesiu apdovanota Carmen be skrupulų naudojasi savo vyliojimo galia, kad išgyventų. Carmen nepaklūsta vyrams, vis pasitaikantiems jos kelyje. Ji manipuliuoja jais, kol vienas iš jų, José, desperatiškai ją įsimyli. Jo nekontroliuojamos aistros negali paveikti nei sužadėtinė Michaela, tad vyro jausmai atšąlusiai Carmen gali vesti tik į pražūtį.

Prieš atkeliaudamas į Vilnių baletas „Carmen“ jau buvo parodytas trijuose kontinentuose, o pirmasis jo variantas buvo sukurtas „Northern Ballet“ teatro secnoje Lydse (Didžioji Britanija).

Plastinė naujojo baleto kalba moderni. Baleto artistai šoks be puantų. D. Veldman: „Man labai įdomu stebėti, kaip klasikos šokėjai puikiai įvaldo mano modernų stilių. Dauguma trupės artistų noriai siekia išbandyti savo jėgas šiame stiliuje, nors tai ir nėra lengva. Bet net neabejoju, kad Lietuvos artistai sugebės sušokti meile ir aistra alsuojantį spektaklį.“

Pagrindinius vaidmenis rengia Anastasija Čumakova, Olga Konošenko, Greta Gylytė, Rūta Juodzevičiūtė, Grytė Dirmaitė, Inga Cibulskytė, Andrius Žužžalkinas, Martynas Rimeikis, Genadijus Žukovskis, Marius Miliauskas, Eligijus Butkus, Kipras Chlebinskas, Ignas Armalis, Romas Ceizaris ir kiti.

Choreografė Didy Veldman savo karjerą pradėjo kaip modernaus baleto šokėja, šoko „Scapino Ballet“ trupėje, Ženevos didžiajame teatre, „Rambert Dance“ trupėje (Didžioji Britanija). Dirbo su tokiais garsiais choreografais kaip Jiri Kylianas, Matsas Ekas, Ohadas Naharinas, Christopferis Bruce’as ir kt.
Kurti choreografiją D. Veldman pradėjo 1987 m., 1993 ir 1994 m. gavo pirmuosius solidžius tarptautinius apdovanojimus – „Dance Exchange International“ ir „Prix Romand des Spectacle Independent“.
2000 m. D. Veldman atsidėjo tik kūrybai. Nuo to laiko pastatė darbų įvairiems pasaulio teatrams – Didžiajam Kanados baletui Monrealyje, Gulbenkiano baletui (Portugalija), Rambert šokio trupei (Didžioji Britanija), Karališkajam Naujosios Zelandijos baletui, Berno baletui (Šveicarija), „Komische Oper Berlin“ (Vokietija) ir kitur. Iš didesnių choreografės darbų minėtini „Mažasis princas“, „Momo“, „Pelenė“, „See Blue Through“, „Les Noces (Svadebka)“ ir kt. Baletas „Carmen“ buvo pirmasis pilnametražis D. Veldman baletas, iš karto po premjeros 1999 m. sulaukęs didelės sėkmės.

2013 11 18
Beata Baublinskienė

Martyno Aleksos nuotraukoje – Anastasija Čumakova.
Pasidalink: