Dovanų kuponai      

Naujienos

Išrinkti 2013–ųjų „Operos švyturiai“

Viena gražiausių Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro tradicijų yra „Švyturių“ apdovanojimai. Šiemet jie įteikti jau dvyliktą kartą. Įvertinus 2013 m. pastatymus ir sukurtus vaidmenis LNOBT scenoje, buvo išrinkti trys ryškiausi metų operos ir baleto solistai. Tai Tadas Girininkas, „Operos švyturį“ pelnęs už Karaliaus vaidmenį operoje „LOHENGRINAS“ ir Silvos – operoje „ERNANIs“. Geriausio metų baleto atlikėjo „Švyturys“ atiteko Mariui Miliauskui už Čiurlionio vaidmenį balete „ČIURLIONIS“ ir Karaliaus Marko – balete „TRISTANAS IR IZOLDA“. Šių apdovanojimų steigėja yra bendrovė „Švyturys-Utenos alus“. Balerinai Rūtai Juodzevičiūtei LNOBT paramos fondas „Orfėjaus lyra“ skyrė specialų apdovanojimą kaip geriausiai metų antraplanių vaidmenų atlikėjai už Marijos vaidmenį balete „ČIURLIONIS“ ir Mikaelos – balete „Carmen“. 

Apdovanojimų geriausiems metų operos ir baleto solistams steigėja ir rėmėja – bendrovė „Švyturys-Utenos alus“. Šie apdovanojimai – tai padėka operos ir baleto artistams už ryškiausius besibaigiančių metų darbus.

„Džiaugiuosi, kad  jau 12-us metus iš eilės galime pasveikinti ir pagerbti ryškiausias Lietuvos operos ir baleto žvaigždes. Mūsų šalies operos ir baleto atlikėjų pasiekimai garsina Lietuvos vardą svetur, pristato mus kaip pasaulinio lygio meno kūrėjų šalį. Tikime, kad „Operos Švyturiai“ prisideda prie mūsų geriausiųjų pagerbimo ir skatina jaunus talentus siekti savo svajonės“, – teigia UAB „Švyturys-Utenos alus“ generalinis direktorius Rolandas Viršilas.
Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro generalinis direktorius Gintautas Kėvišas pabrėžia: „Operos švyturių“ apdovanojimai gyvuoja jau daugiau nei dešimtmetį. Tai rodo, kad ši tradicija yra svarbi ir reikalinga ne tik teatrui, jo solistams, visai LNOBT benduomenei, bet ir mūsų partneriams – apdovanojimų steigėjams. Džiaugiuosi šiuo prasmingu bendradarbiavimu. Reikšminga, jog per tuos dvyliką metų apdovanojimais buvo pažymėti ne tik pripažinti, iškilūs operos ir baleto solistai, bet ir nemažai jaunų menininkų, kuriems „Operos švyturiai“ tapo savotišku sėkmės garantu. Šįmet laureatais taip pat išrinkti trys jauni solistai. Viliuosi, kad šis įvertinimas paskatins juos siekti tolesnių meninių profesijos aukštumų.“

Geriausiu metų operos solistu pripažintas bosas Tadas Girininkas Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre dainuoja nuo 2011 m., kai čia sukūrė Cunigos (G. Bizet „KARMEN“) ir Sparafučilės (G. Verdi „RIGOLETAS“) vaidmenis. Tačiau proveržio metais solistui tapo 2013-ieji: pavasarį jis sukūrė įsimintiną Karaliaus vaidmenį Richardo Wagnerio operoje „LOHENGRINAS“ (dirigentas Robertas Šervenikas, režisierius Andrejs Žagars), rudenį – puikiai įvaldytu „bel canto“ pasižymintį Silvos vaidmenį Giuseppe’s Verdi operoje „ERNANIs“ (dirigentas Gianluca Marciano, režisierius Jean-Claude Berutti). Šie T. Girininko vaidmenys pasižymi ne tik vokaline meistryste, bet ir tauria scenine laikysena.
Solistas yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventas (2009 m. baigė prof. V. Prudnikovo solinio dainavimo klasę), nemažai dainuoja ir kitose Lietuvos scenose, užsienyje.

Geriausiu 2013 m. LNOBT baleto solistu pripažintas Marius Miliauskas teatre šoka nuo 2008 m. Jis yra Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyriaus absolventas. M. Miliauskas dalyvauja visuose repertuaro spektakliuose, tarp parengtų jauno artisto vaidmenų – Policininkas („ŽYDRASIS DUNOJUS“), Rytų šokio solistas („SPRAGTUKAS“) ir kt.
Etapiniu vaidmeniu M. Miliauskui šįmet tapo ČIURLIONIS to paties pavadinimo choreografo Roberto Bondaros ir kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus balete. Šiuolaikinė choreografija padėjo atsiskleisti artisto talentui: pasak kritikų, tiek solisto kūnas, plastika, tiek deramai perteikiami dvasiniai herojaus išgyvenimai sukūrė įtaigią artistinę visumą.
2013-ųjų rudenį debiutiniu Karaliaus Marko vaidmeniu Krzysztofo Pastoro balete „TRISTANAS IR IZOLDA“ pagal R. Wagnerio muziką M. Miliauskas taip pat iš karto atkreipė publikos bei specialistų dėmesį.

Baletas „ČIURLIONIS“ sėkmę lėmė ir vienos iš pagrindinio veikėjo mylimųjų – Marijos – vaidmenį atlikusiai Rūtai Juodzevičiūtei. Pasak baleto kritiko Helmuto Šabasevičiaus, R. Juodzevičiūtės Marija yra gaivus, jausminiu ir plastiniu požiūriu skaidrus vaidmuo. Specialųjį LNOBT paramos fondo „Orfėjaus lyra“ apdovanojimą pelniusi solistė 2006 m. baigė Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Baleto skyrių, nuo tų pačių metų priimta dirbti LNOBT baleto trupėje. R. Juodzevičiūtės sukurti vaidmenys: Izolda („TRISTANAS IR IZOLDA“), Emilija („DEZDEMONA“), Ispanų šokio solistė („SPRAGTUKAS“), Brangakmenis („Miegančioji gražuolė“), solistė „Grand pas“ („Bajaderė“) ir kt. 2013 m. R. Juodzevičiūtės vaidmenų bagažas pasipildė ir Mikaela premjeriniame balete „Carmen“. Gegužę solistė pelnė baleto mecenatės Ramintos Kuprevičienės įsteigtą Konstantino Stašio baleto prizą.

Metų ryškiausius solistus rinko kompetentinga komisija: LNOBT muzikos vadovas, dirigentas Robertas Šervenikas, LNOBT baleto trupės direktorė Rūta Butvilienė, muzikologė Živilė Ramoškaitė, baleto kritikas Helmutas Šabasevičius, operos solistė Sigutė Stonytė, LNOBT vadovo pavaduotoja, muzikologė Laima Vilimienė, bendrovės „Švyturys-Utenos alus“ gen. direktorius R. Viršilas ir LNOBT vadovas G. Kėvišas.

„Švyturių“ apdovanojimai pradėti teikti 2002 m. UAB „Švyturio-Utenos alaus“ paramos filosofija – remti geriausia, ką turime Lietuvoje sporto, meno ir kultūros srityse. Lietuvos nacionalinį operos ir baleto teatrą bendrovė remia jau dvyliktą sezoną.

Nuo 2009 m. kasmet specialų prizą teikia ir LNOBT paramos fondas „Orfėjaus lyra“.

Iš viso per 12 metų apdovanotas 41 solistas, kai kurie iš laureatų apdovajonimus yra pelnę po keletą kartų.

2014 01 09
Pasidalink: