Dovanų kuponai      

Naujienos

Į operą ves J. S. Bachas ir kavos aromatas

Jau aštuntą kartą švenčiamas Europos operos dienas gegužės 10 ir 11 d. Vilniuje apgaubs kavos aromatas – tiesiogine ir perkeltine prasme. Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras drauge su Lietuvos muzikos ir teatro akademija bei bendrove „Šviežia kava“ rengia Johanno Sebastiano Bacho „Kavos kantatos“ atlikimą įvairiose sostinės erdvėse, taip įkūnydamas šių metų Europos operos dienų šūkį „Kelionė į operą“.

Paradoksas, J. S. Bachas buvo vienas produktyviausių kompozitorių per visą muzikos istoriją, tačiau nesukūrė nei vienos operos. Vis dėlto vienas populiariausių jo kūrinių, „Kavos kantata“ (arba „Patylėkite, neplepėkite“ – „Schweigt stille, plaudert nicht“) trims solistams ir instrumentiniam ansambliui labai dažnai atliekama sceniškai. Netgi vadinama miniatiūrine komiškąja opera. Antai ir Lietuvoje 1976 m. režisierė Vlada Mikštaitė su dirigentu Rimu Geniušu sumanė savitai LNOBT pastatyti „Kavos kantatą“: per vieną vakarą kūrinys buvo rodomas dukart, pirmąjį kartą – su istoriniais kostiumais, antrąkart – atlikėjams dėvint džinsus (dailininkė Regina Songailaitė). Dainavo anuometinis teatro jaunimas: Sofija Jonaitytė, Danguolė Juodikaitytė, Jolanta Čiurilaitė, Romutė Tumuliauskatė, Edmundas Kuodis, Eduardas Kaniava, anuomet dar studentu stažuotoju buvęs Sigitas Dirsė ir kiti.

Europos operos dienoms skirtas dabartinis „Kavos kantatos“ pastatymas taip pat remiasi jaunais atlikėjais, vedamais patyrusių meistrų. Pastatymo muzikos vadovas – dirigentas Martynas Staškus, režisierė Jūratė Sodytė. Dainuos šio sezono LNOBT operos stažuotojai Monika Sakalauskaitė (Lizetė) ir Raimundas Juzuitis (Šlendrianas), taip pat jaunas tenoras Edgaras Davidovičius (Pasakotojas). Kita atlikėjų sudėtis sudaryta iš LMTA studentų – tai Lina Dambrauskaitė (Lizetė), Arminas Skirvainis (Šlendrianas) ir Andrius Bartkus (Pasakotojas). Solistams talkins instrumentinis LMTA ansamblis, o klavesino partiją vienoje iš sudėčių atliks dar viena LMTA operos stažuotoja, pianistė Kristina Siomka. Bus dainuojama lietuvių kalba (Ramutės Skučaitės vertimas).

„Kavos kantata“ bus atliekama keturis kartus: gegužės 10 d., šeštadienį, 12.30 val. LNOBT Kamerinėje salėje, 18 val. – prekybos centre „Go 9“. Gegužės 11 d., sekmadienį, 12 val. – Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kieme, 18 val. – LMTA Didžiojoje salėje. Įėjimas laisvas. Ir kaskart ne tik bus dainuojama apie kavą, bet ir vaišinama kava.

Juk J. S. Bachas „Kavos kantatą“ ir sukūrė maždaug apie 1734 m. vidurį Leipcigo Zimmermanno kavos namų užsakymu. Šie kavos namai buvo ne tik miestelėnų susibūrimo vieta, bet ir universiteto ansamblio „Collegium Musicum“ buveinė. Bachas šiam 1702 m. paties Georgo Philippo Telemanno įkurtam ansambliui pradėjo vadovauti 1729 m. ir karts nuo karto kavos namų užsakymu kurdavo muziką, atliekamą žiemos penktadieniais arba vasaros trečiadieniais. Leipcigo gyventojai (vyrai) mėgo šiuos koncertus, kurių metu galėjo skanauti tuomet dar egzotišku gėrimu laikytą kavą.

Kantatos libretas (autorius – garsus to meto vokiečių literatas Picanderis) nurodo ir dar vieną to laiko aktualiją: Vokietijoje buvo siekta moterims kaip blogą įprotį uždrausti gerti kavą. Pagrindinė kantatos veikėja  Lizetė dainuoja: „Ach! Koks gardus kavos skonis! Švelnesis už tūkstantį bučinių, saldesnis už muskatinį vyną!“... Tuo tarpu jos tėvas miestelėnas Šlendrianas visaip stengiasi dukterį atgrasyti nuo šio, jo manymu, nederamo pomėgio. Bet viskas baigiasi, žinoma, laimingai – apsukrioji Lizetė ir kava laimi.

Visą Europos operos dienų programą rasire ČIA.

Beata Baublinskienė
2014 05 02
Iliustracijoje – Zimmermanno kavos namai Leipcige, kuriuose apie 1734 m. įvyko J. S. Bacho „Kavos kantatos“ premjera; nuotraukoje – Europos operos dienų savanoriai.
Pasidalink: