Dovanų kuponai      

Naujienos

„Belle lituani“ – LNOBT baletas sužavėjo italus

Pirmadienio naktį Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro Baleto trupė grįžo iš gastrolių Italijoje. Massimo Bellini teatre LNOBT trupė surengė 7 baleto gala koncertus (gegužės 27, 29, 30, 31 ir birželio 1 d.), savaitgalį šokdama net po du koncertus per dieną. Viename svarbiausių Sicilijos teatrų pasirodė ryškiausi Lietuvos baleto solistai – Olga Konošenko, Anastasija Čumakova, Genadijus Žukovskis, Kristina Gudžiūnaitė, Romas Ceizaris, Inga Cibulskytė, Eligijus Butkus, Martynas Rimeikis, Stanislavas Semianiura, Greta Gylytė, Marius Miliauskas, Grytė Dirmaitė, Haruka Ohno, Voicechas Žuromskas ir kiti.

Pasak LNOBT baleto trupės direktorės Rūtos Butvilienės, gastrolės nebuvo labai varginančios: „Nors jau sezono pabaiga ir visai neseniai išleidome „Sniego karalienės“ premjerą, koncerte šokome repertuarinių spektaklių numerius, kurie artistams yra gerai žinomi. Aišku, kai savaitgalį teko šokti net po du koncertus per dieną, nuovargis pasijuto. Bet turėjome ir vieną laisvą dieną tarp koncertų, tad pavyko suderinti darbą ir malonumą – visi drauge nuvykome apžiūrėti Etnos ugnikalnio, pasigėrėjome Katanijos romėnų amfiteatru.
Mano nuomone, visa mūsų trupė pasirodė labai gerai. Net po įžanginio koncerto numerio, Valso iš baleto „SPRAGTUKAS“, kurį šoka kordebaletas, italai sakė „belle lituani“. Tiesa, publika mums pasirodė šiek tiek keista – labai rami: sėdėjau tarp žiūrovų ir girdėjau, kaip po puikiai sušokti numerio jie sako „bravissimi“, bet tyliai...“

Gala koncerto programa buvo sudaryta iš klasikinės ir modernesnės choreografijos baletų fragmentų: ištraukos iš Mariuso Petipa choreografijos pagrindu pastatytų baletų „Gulbių ežeras“, „Bajaderė“, „Miegančioji gražuolė“ ir „ŽIZEL“, neoklasikinio „Spragtuko“ (chor. Andrejus Melanjinas), šiuolaikinio baleto kalba grįstų „Tristano ir Izoldos“ (chor. Krzysztofas Pastoras) ir „Kopelijos“ (chor. Kirillas Simonovas).

Dirigentas Robertas Šervenikas, dar iki atvažiuojant baleto trupei, nuvyko į Kataniją, kad su Massimo Bellini teatro orkestru spėtų parepetuoti koncertui reikalingus numerius. Gastrolių išvakarėse buvo surengta spaudos konferencija. Joje LNOBT muzikos vadovas pristatė koncerto programą, atsakė į italų žurnalistų klausimus: kiek žmonių dirba baleto trupėje, kiek iš jų yra solistų, ar turime savo baleto mokyklą, kokios Lietuvos baleto tradicijos. R. Šerveniko atsakymus – trupėje šokėjų yra 68, iš jų vedančiųjų solistų yra 8 – italai pakomentavo, kad jų mastais mūsų trupė yra gana didelė. Dirigentas turėjo galimybę ir trumpai nupasakoti Lietuvos nacionalinio baleto istoriją, prasidėjusią 1925 m., pristatyti dabartines Krzysztofo Pastoro vadovaujamos LNOBT baleto trupės repertuarines kryptis.

Gastrolių Katanijoje LNOBT baletą pakvietė seni teatro partneriai, su kuriais bendradarbiaujant baleto trupė anksčiau jau vyko gastrolių į Boloniją ir kitur.
Anot LNOBT generalinio direktoriaus Gintauto Kėvišo: „Italijoje situacija gana sudėtinga, dėl krizės nemažai teatrų užsidarė, tad jie ieško jaunų ir veržlių trupių, kurios savo renginiais galėtų paįvairinti jų repertuarą. Italijoje publika išlepinta, jie turi išties labai platų pasirinkimą“, – pasakoja teatro vadovas. 
„Katanijos Massimo Bellini teatras nėra mažas, kaip dažnai būna Italijoje, salėje – 1200 sėdimų vietų. Baletas scenoje turėjo erdvės pasirodyti. Žinoma, mes norėtume važiuoti su savo pilnais spektakliais, gala vakarai nėra mūsų specializacija. Bet su spektakliais nėra taip paprasta pajudėti – net ir šį kartą vežėme ne tik kostiumus, bet ir tam tikras scenovaizdžio detales – uždangas, mūsų teatro technikai ir apšvietėjai labai gražiai viską pritaikė. Taigi tai nebuvo tik koncertinis šokis, jis buvo sceniškai apipavidalintas.
Žiūrint į ateitį – jau dabar deramės dėl didelių baleto gastrolių Kinijoje, operos trupės gastrolių Izraelyje po keleto metų.“

Grįžusi iš gastrolių Lietuvos baleto trupė birželio 4 d. pradės LNOBT vasaros sezoną su spektakliu „ŽYDRASIS DUNOJUS“, birželio 8 d. šoks „ŽIZEL“, 22 d. – baletą „Carmen“, o liepos 2 d. pristatys choreografinių miniatiūrų projekto „Kūrybinis impulsas III“ koncertą.

Beata Baublinskienė
2014 06 03

Artūro Alensko nuotraukose: 1. LNOBT baleto trupė, 2. Katanijos Massimo Bellini teatras, 3. Spaudos konferencija, 4. Dirigentas Robertas Šervenikas.
Pasidalink: