Dovanų kuponai      

Meno vadovai / Baleto meno vadovas

KRZYSZTOF PASTOR

Choreografas ir prodiuseris Krzysztofas Pastoras savo pažintį su baletu pradėjo dar vaikystėje gimtojo Gdansko baleto mokykloje. 1975 m. baigęs mokslus, jis šoko Lenkijos šokio teatre Poznanėje, kur bendradarbiavo su Conradu Drzewieckiu ir netrukus tapo vienu ryškiausių jaunųjų baleto šokėjų. Po ketverių metų K. Pastoras persikėlė į Lodzės Teatr Wielki teatrą.

1983 m. K. Pastoras tapo Liono (Prancūzija) Le Ballet de l’Opera solistu, atliko vaidmenis Gray’aus Veredono, Hanso van Maneno, Kurto Joosso ir kitų žymių kūrėjų spektakliuose. 1985–1995 m. jis šoko Olandijos nacionalinio baleto (Het Nationale Ballet) trupėje, dirbo su choreografais Carolyn Carlson, Nilsu Christie, Nacho Duato, Rudi van Dantzigu, Janu Linkensu, Eduardu Locku, Hansu van Manenu, Maguy Marinu, Toer van Schayk, Nina Wiener ir Peteriu Wrightu. Solistas atliko pagrindinius vaidmenis klasikiniuose, neoklasikiniuose baletuose ir moderniojo šokio spektakliuose.

Pirmą baleto spektaklį K. Pastoras pastatė 1986 m. – jis buvo atliktas Lodzėje vykusiame tarptautiniame gala pasirodyme. Sukūręs keletą baletų Olandijos nacionalinio baleto mokomosioms programoms, 1992 m. jis ėmėsi kūrinio, skirto teatro repertuarui, – tai buvo itin pavykęs spektaklis Šostakovičius – kamerinė simfonija. Nuo 1995 m. K. Pastoras yra laisvai samdomas choreografas. 1997–1998 m. sezoną jis buvo Vašingtono baleto reziduojantysis choreografas, o po metų tas pačias pareigas pradėjo eiti Olandijos nacionaliniame balete. Ilgainiui K. Pastoras tapo tarptautinėje scenoje atpažįstamu ir vertinamu choreografu. Jis sukūrė beveik 50 baletų, tarp jų – didelės sėkmės sulaukusius Nereikia švelnumo..., Šviesoje ir šešėliuose, Kurtas Weillis, Don Žuanas, Tristanas, Pavojingi ryšiai ir Australijos baletui skirta Fantastinė simfonija.

1995 m. K. Pastoro duetas Detalė IV laimėjo Helsinkio tarptautinio baleto konkurso pagrindinį prizą – Auksinę choreografijos premiją, 2000 m. jis pelnė Lenkijos kultūros ministerijos įsteigtą Lenkijos baleto 200-ųjų metinių medalį, Olandijos šokėjų fondo premiją. Jo darbai Nereikia švelnumo... (2000) ir Kurtas Weillis (2001) buvo paskelbti sezono įspūdingiausiais Olandijos kultūros įvykiais ir parodyti Olandijos šokio dienose. Ambicingas ir sudėtingas Kurto Weillio pastatymas 2001 m. parodytas Maskvos didžiajame teatre ir pristatytas prestižiniam tarptautiniam Benois de la Danse apdovanojimui trijose kategorijose.

2003 m. sausio mėn. K. Pastoras drauge su Hansu van Manenu tapo Olandijos nacionalinio baleto reziduojančiaisiais choreografais. Tuo laikotarpiu menininkas sukūrė Si después de morir, Balsą (premjera 2004 m. Olandijos festivalyje), Don Žuaną, Kryžkeles, Siuitą dviem ir Aušros vizijas. 2007 m. K. Pastoras buvo pakviestas į Maskvos didžiojo teatro Baleto trupę, kur dirbo su šio teatro žvaigžde Svetlana Zacharova (duetas iš Tristano ir solo Balse). 2008 m. gegužės mėn. Edinburge drauge su Škotijos baleto trupe choreografas parodė savo labai originalią Romeo ir Džuljetos versiją, Judančius kambarius (2008) ir Šecherezadą (2009). Du pastaruosius spektaklius Olandijos festivalyje atliko šios šalies Nacionalinio baleto trupė. Naujausi jo darbai Amsterdame – Dumbartono šokiai (2009) ir Nižinskis – šokėjas, klounas, dievas (2010).

K. Pastoras yra sukūręs baletų daugybei geriausių baleto trupių, tarp kurių yra Švedijos karališkasis baletas, Maskvos didžiojo teatro Baleto trupė, Škotijos baletas, Vašingtono baletas, Dresdeno opera ir baletas, Izraelio baletas, Flamandijos baletas, Lenkijos nacionalinės operos baletas (Góreckio Trečioji simfonija, 1994), Lietuvos nacionalinis baletas, Latvijos nacionalinis baletas, Dunojaus baletas, Vengrijos nacionalinis baletas, Brno nacionalinis baletas, Ankaros valstybinis baletas, Australijos baletas, Vakarų Australijos baletas, Naujosios Zelandijos karališkasis baletas ir Honkongo baletas. Taip pat jis kūrė mažesnės apimties projektus konkretiems baleto solistams.

Choreografo projektai nuolat įtraukiami į svarbiausių pasaulio festivalių – Olandijos festivalio, Olandijos šokio festivalio, Edinburgo festivalio – programas, su dideliu pasisekimu rodomi tarptautiniuose baleto konkursuose. Jo choreografijos darbus Olandijos nacionalinio baleto trupė rodė gastroliuodama savo šalyje, taip pat Prancūzijoje, Kanadoje ir Didžiojoje Britanijoje. 2008 m. Australijos baletas jo Fantastinę simfoniją šoko Paryžiuje. K. Pastoras buvo Groningene surengto tarptautinio choreografijos konkurso žiuri narys, Jaunųjų šokėjų Eurovizijos konkurso Varšuvoje, Niujorko tarptautinio baleto konkurso ir Lenkijos nacionalinio šokio konkurso Gdanske vertinimo komisijų narys.

Po kūrybinės pertraukos Lenkijos kultūriniame gyvenime K. Pastoras sugrįžo į Lenkijos nacionalinę operą Varšuvoje. Čia jis pastatė pagal Richardo Wagnerio muziką sukurtą baletą Tristanas. Iš karto po pirmųjų choreografo apsilankymų Varšuvoje teatro generalinis direktorius Waldemaras Dąbrowskis pasiūlė jam Lenkijos nacionalinės operos Baleto trupės meno vadovo vietą. Šis žingsnis suteikė trupei meninę nepriklausomybę ir leido ją paversti Lenkijos nacionaliniu baletu. 2009 m. K. Pastoras oficialiai pradėjo eiti trupės vadovo pareigas, kartu išlikdamas Het Nationale Ballet reziduojančiuoju choreografu. Jo naujausias darbas Ir lietus praeis... (2011) sukurtas specialiai Lenkijos nacionaliniam baletui.

 2010 m. K. Pastorui buvo įteiktas prestižinis Lenkijos teatro artistų sąjungos apdovanojimas Terpsichorė. Lenkijos kultūros ministerija ir Nacionalinio paveldo fondas 2011 m. skyrė menininkui aukščiausią šalies kultūrinį apdovanojimą – Gloria Artis aukso medalį už choreografinius laimėjimus visame pasaulyje bei pastangas keliant Lenkijos baleto meninį lygį ir prestižą.
Nuo 2011 m. spalio 10 d. Krzysztofas Pastoras – LNOBT Baleto trupės meno vadovas.
LNOBT K. Pastoras yra pastatęs baletus Karmen (1997), Vasarvidžio nakties sapnas (1998), Acid City (2002), Tristanas ir Izolda (2012), Spragtukas (2014), Bolero (2015). 
Pasidalink: